O nás

Hmotnostní spektrometrie (MS) je fyzikálně-chemická metoda pro rozlišení iontů na zákledě poměru m/z, kde m je jejich hmotnost a z je náboj. Jedná se o metodu, která prochází v posledních letech bouřlivým vývojem. Těžiště jejího využití se postupně přesouvá od fyziky přes chemické opbory až k biologii a medicíně. Chemikům slouží tato technika především k určování relativní molekulové hmotnosti a získávání dalších strukturních informací ze štěpení molekul. Na rozdíl od jiných metod využívaných při zkoumání struktury molekul vyniká hmotnostní spektrometrie především svou výjimečnou citlivostí.

Provoz naší laboratoře zajišťuje:

RNDr. Martin Štícha, Ph.D.

Na zkrácený úvazek zde od 1.2.2021 pracuje laborantka paní Ivana Koppová

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Volný přístup (distant open access)

Systém „distant open access MS“ nabízí zájemcům samostatně získávat a vyhodnocovat u svých vzorků hmotnostní spektra nízkého rozlišení. Uživatelé získávají možnost přesněji zadat požadavky na akvizici a tím efektivněji využít nabízenou instrumentaci. Další výhodou je, že získávají plný přístup k naměřeným datům a díky poskytnutému programu MestReNova mohou podrobně a cíleně analyzovat naměřená spektra.

Podrobný návod, jak lze tento způsob měření využít naleznete zde.

Instructions in English can be found here.

Zadané analýzy budou provedeny v horizontu 1 – 2 dní. Naměřená data se přepisují na DS116 v den měření ve 23 hod.

GC-MS QP2010 Shimadzu - proškolený pracovník s oprávněním samostatného měření:

Martin Hulla, Ph.D.

LC-MS Bruker Esquire 3000- proškolený pracovník s oprávněním samostatného měření:

Prof. RNDr. Petr Štěpnička, Ph.D.

doc. RNDr. Vojtěch Kubíček, Ph.D.

doc. Ing. Stanislav Smrček ,CSc.

RNDr. Jiří Schulz, Ph.D.

Ivana Koppová

S žádostí o naměření spekter se můžete obrátit i na tyto spolupracovníky.

Do budoucna připravujeme možnost samostatného měření i pro MALDI-TOF/TOF.

Na tomto zařízení má zatím umožněn samostatný přístup Doc. RNDr. Miroslav Šulc, Ph.D z katedry biochemie.